Ki vagyok én? - érzelmileg éretlen szülő felnőtt gyerekének lenni - 5. rész

Teaszünet

Az UT módszertanában számos olyan elem van, amelyik kifejezetten kedvezően (mondhatjuk gyógyítóan) hat az érzelmileg éretlen szülők felnőtt gyerekeire, mert megtapasztalhatják mindazt, amit a szüleiktől kellett volna, de soha vagy csak véletlenszerű alkalmakkal élhettek át.

Az UT talán leglényegibb eleme a kliens felé irányuló elfogadó szeretet, amit a konzulenstől megkap ebben a folyamatban. Ezek az emberek úgy nőnek fel, hogy egyik (vagy mindkét) szülőjük képtelen az igazi, őszinte jelenlétre, az odafordulásra. Szinte rácsodálkoznak, hogy a konzulens szeretete, elfogadása, ítélkezésmentes hozzáállása minden helyzetben állandóan jelen van, függetlenül attól, mit mondanak, milyen érzéseket fejeznek ki.

Az érzelmileg éretlen felnőtt mellett felnövő emberek számára különösen fontos, hogy a konzulens „elbírja” a bánatukat, dühüket, félelmeiket, és velük marad a folyamatban, egészen a feloldásig. Sokuk számára életükben először fordul elő, hogy felzaklatott érzéseikből – egy másik ember segítő jelenlétével – rövid idő alatt saját maguk meg tudnak nyugodni, sőt akár kellemes érzésekig (hála, szeretet, megbocsájtás, elengedés) el tudnak jutni.

Az UT nagy előnye az ilyen emberek számára, hogy a szülővel kapcsolatos gyakran nehéz vagy ambivalens érzelmek, gondolatok kifejezését úgy lehet megtenni, hogy nincs jelen a szülő élőben fenyegető, félelem- és bűntudatkeltő fellépésétől nem kell tartani. Az ügyfél megélheti azt, amire soha nem volt lehetősége, hogy a (projektált) szülő végighallgatja, nem kérdőjelezi meg az elhangzottakat, és nem helyez folyamatosan érzelmi nyomást rá. Az így felnőtt embereknél már ez is az újdonság és a gyógyulás erejével hat.

Az UT-ban nagy hangsúlyt fektetünk a biztonságos légkör megteremtésére. Ezen kliensek számára talán még fontosabb, hogy végre teljesen beleengedhetik magukat egy biztonságos kapcsolatba, hogy elengedhetik kicsit az állandó készenlétet. Megélhetik, hogy valaki olyannak fogadja el őket, amilyenek, sőt kifejezi irántuk szeretetét. (Egyébként ezért nagyon hálásak tudnak lenni.)

Egy jól sikerült UT konzultáció „mellékhatása”, hogy az odaképzelt szülővel történt beszélgetés segíthet a szülőtől való egészséges érzelmi távolság irányába történő elmozdulásra. Az érzelmi ív (zaklatottság – megnyugvás) megélése erősíti az énképüket, növeli gyenge lábakon álló önértékelésüket, mivel megélhetik, hogy a saját erejükből képesek haladást elérni. Megerősödve, megnyugodva lépnek ki az UT folyamatából.

(Gieszné Kiss Lilla)

Oszd meg másokkal is!

Crossover kommunikáció

Collectivo Szakértői Közösség tagszervezete

info@crossoverkommunikacio.hu+36 (20) 466 9346Crossover kommunikáció

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Iratkozz fel hírlevelünkre! Értesülj elsőként legújabb eseményeinkről, cikkeinkről!

© 2024 Minden jog fenntartva!